Jak wybrać hulajnogę dla dorosłych?
Jeszcze niedawno hulajnogi kojarzyły się jedynie ze środkiem lokomocji używanym przez dzieci. W tej chwili nikogo nie dziwi widok elegancko ubranej osoby, jadącej do pracy na hulajnodze. Te wygodne i lekkie jednoślady opanowały ulice większości miast. Poruszają się nimi niemal wszyscy i to bez względu na wiek czy kondycję. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup własnej hulajnogi. W dzisiejszym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając hulajnogę dla dorosłych.
Hulajnogi dla dorosłych - garść cennych informacji
Żeby po zapoznaniu się z ofertą sklepów nie poczuć zagubienia, warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi hulajnóg. Najważniejsze cechy, na które powinno się zwrócić uwagę to:
Tworzywo, z którego wykonane są koła hulajnogi dla dorosłych
Na rynku dostępne są hulajnogi z kołami pompowanymi, gumowymi, kauczukowymi. Ten pierwszy materiał, w odróżnieniu od pozostałych, daje duży komfort jazdy podczas poruszania się po nieutwardzonej nawierzchni. Z kolei z kołami gumowymi i kauczukowymi nie musimy martwić się o ewentualne przedziurawienie. Wybierając koła, dobrze jest zwrócić uwagę na parametr „A” - liczba, która znajduje się obok tej litery, oznacza twardość koła. W przypadku twardych kół stosuje się oznaczenia 86-100A, średnich 82-86A, a miękkich 74-82A. Również tutaj musimy zdawać sobie sprawę z zalet i wad każdego rozwiązania. Koła miękkie to duży komfort, ale też szybsze ścieranie się; twarde z kolei są wytrzymałe, ale jadąc na nich w większym stopniu odczujemy wstrząsy.
HULAJNOGI - SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE - KLIKNIJ
Wielkość kół i amortyzatory
Najczęściej spotkać się można z hulajnogami, których średnica kół zamyka się w wartościach 120-200 mm. Dobrze zwrócić uwagę na ten parametr i pamiętać, że poruszanie się po nierównościach będzie bardziej komfortowe, jeśli nasz wybór padnie na większe koła. Kwestia komfortu wiąże się również z obecnością amortyzatorów. Ich braku nie odczujemy na idealnie gładkiej nawierzchni, ale podczas przejazdu po kostce brukowej z pewnością docenimy to, że hulajnoga jest w nie wyposażona.
ELEKTRYCZNA HULAJNOGA INSPORTLINE FORTOR MODEL 2018 - kliknij
Rama i deska
Rama powinna być stworzona z odpornego materiału oraz posiadać możliwość regulacji. Większa szerokość deski polecana jest początkujących użytkownikom, bo pozwala im poczuć się pewniej i stabilniej. Należy również zwrócić uwagę na to, czym pokryty jest podest. Najlepszym rozwiązaniem jest warstwa antypoślizgowa - sprawdzi się nie tylko podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych; zapewni też dobrą przyczepność obuwia do podłoża podczas sprzyjającej pogody.
Jaką hulajnogę kupić, jeśli oczekujemy najwyższego komfortu?
Niektóre modele można złożyć jednym ruchem; inne wymagają np. wysunięcia konkretnej śruby, a nawet częściowego demontażu hulajnogi. Jak łatwo się domyślić komfort przenoszenia hulajnogi w większości zależy od jej wagi. Jeśli nie planujemy przenosić hulajnogi, możemy skusić się na nieco cięższe modele (pamiętając oczywiście, że ciężkie hulajnogi to również większy wysiłek podczas jazdy). To kryterium należy natomiast wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli planujemy wnosić hulajnogę po schodach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w większości modeli hulajnóg wyczynowych nie ma opcji składania ani regulacji poszczególnych części.
Jaka hulajnoga dla dorosłych sprawdzi się w twoim przypadku?
Przed zakupem hulajnogi warto zadać sobie na pytania „do czego będę używać hulajnogi?” oraz „po jakiej nawierzchni będę jeździć?". Dopiero po uzyskaniu na nie odpowiedzi będziemy mogli podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą tego, jaką hulajnogę kupić. Nawet parametry standardowych, miejskich rozwiązań mogą się znacznie od siebie różnić. Waga, koła, materiał i poręczność hulajnogi powinna być idealnie dopasowana do naszego stylu życia. Tylko wtedy jednoślad stanie się sprawdzonym kompanem podczas pokonywania miejskiej dżungli, a nie gadżetem, który przez większość czasu będzie stał w kącie mieszkania lub garażu.