Sprzęt do ćwiczeń
Sprzęt do ćwiczeń - najważniejsze, to ćwiczyć z głową
Gdy zaczynamy ćwiczyć, najważniejsze to wyznaczyć sobie cel i wytrwale do niego dążyć. By osiągnąć upragnione rezultaty, będzie nas czekało wiele pracy i wyrzeczeń, ale to się opłaci! Podstawowa kwestia: nad czym chcę popracować? Jaką partię ciała chcę wzmocnić? Na czym najbardziej mi zależy? Czy chcę wzmocnić mięśnie ramion, nóg czy klatki piersiowej? A może chcę poprawić kondycję albo rozbudować całą sylwetkę? Od odpowiedzi na te pytania w głównej mierze zależą nasze ćwiczenia. Ale pamiętajmy, nawet jeśli chcemy pracować nad jedną partią, to nie zaniedbujmy pozostałych! Ich trening nie musi być tak intensywny, ale jednak powinien być. Dzięki temu zachowamy odpowiednie proporcje i będziemy się mogli poszczycić idealną sylwetką. Niezależnie, co wybierzemy, niezbędny w każdej sytuacji będzie odpowiedni sprzęt do ćwiczeń.
Sprzęt do ćwiczeń w domu - co wybrać?
Jeśli wytyczyliśmy cel, to teraz musimy do niego dążyć. By osiągnąć wymarzoną figurę, bezapelacyjnie pomoże nam odpowiedni sprzęt do ćwiczeń. W tym wypadku nie ma co stawiać na półśrodki. Nie chodzi wyłącznie o komfort użytkowania, ale przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Możemy sobie wyobrazić, co się stanie, gdy załamie się pod nami ławeczka, gdy dźwigamy sztangę albo gdy puści linka w atlasie. Te zaoszczędzone pieniądze w żadnym razie nie zrekompensują nam utraty zdrowia. Ale nie rzucajmy się od razu na skomplikowane urządzenia i zestawy z dziesiątkami elementów. Zaczynajmy powoli i wraz z progresem powiększajmy naszą domową siłownię. I oczywiście sprzęt do ćwiczeń dostosujmy do naszych treningów i zamierzonych celów.
Ćwiczenia na klatkę piersiową
Wiele osób zapomina lub też nie wie, że klatka piersiowa to nie tylko mięsień piersiowy większy, który tak pięknie eksponują kulturyści. To także mięsień piersiowy mniejszy, podobojczykowy i zębaty przedni. By móc się pochwalić idealnym torsem musimy rozwinąć każdy z nich. Będziemy zatem potrzebować odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń. Na początek wystarczą nam uchwyty do pompek i taśmy do ćwiczeń. Są to bardzo uniwersalne akcesoria, a za obciążenie wystarczy nam masa własnego ciała. By trenować poszczególne mięśnie, wystarczy zmiana konta ułożenia i gotowe. Bardziej zaawansowani powinni rozważyć zakup ławeczki ze sztangą lub atlasu wielofunkcyjnego. Na tym ostatnim będziemy mogli trenować także inne partie.
Ćwiczenia na brzuch
Brzuch to ta część ciała, która wprawia w kompleksy większość z nas. Któż nie chciałby stać się dumnym posiadaczem tak zwanego sześciopaka? Tak jak w przypadku klatki piersiowej, musimy pamiętać o rozwoju wszystkich mięśni (prostych, skośnych, poprzecznych i piramidowych). Oczywiście najprostszymi ćwiczeniami na mięśnie brzucha będą brzuszki. Są one jednak bardzo wyczerpujące, a źle wykonywane przyniosą więcej strat niż pożytku. By dobrze zacząć warto zastanowić się nad trainerem bądź twisterem z licznikiem. Pierwszy sprzęt do ćwiczeń ustabilizuje naszą sylwetką podczas brzuszków, a drugi zaangażuje mięśnie boczne. By zintensyfikować trening, polecamy trenażer symulator wspinaczki lub cruch.
Ćwiczenia na barki
Do ćwiczeń barków najlepiej nadają się wolne ciężary: sztanga i hantle. By zwiększyć precyzję i zmniejszyć ryzyko kontuzji, dobrze jest korzystać z atlasu. Barki ćwiczymy przy okazji treningu na klatkę piersiową przy wykonywaniu pompek i wyciskaniu, więc w tym przypadku uchwyty do pompek również się przydadzą. Warto pamiętać, aby wybierać sprzęt do ćwiczeń wysokiej jakości.
Ćwiczenia na dolne partie ciała
Uda i łydki są najczęściej zaniedbywanymi partiami podczas ćwiczeń. Postępując w ten sposób możemy bardzo łatwo utracić proporcjonalność naszej sylwetki i zdecydowanie stracić na wyglądzie. Wszakże nogi zajmują niemalże połowę ciała i nie sposób ich nie zauważyć. Dbajmy o nie. Do wyboru mamy sprzęt do ćwiczeń w postaci steppera. Na początek wystarczy step do aerobiku, później rozważmy zakup czegoś solidniejszego z większą ilością funkcji. Stepper Kettler Mini albo Stepper Spokey Walking II idealnie nadadzą się do rozbudowy mięśni nóg.
Ćwiczenia wytrzymałościowe i ogólnorozwojowe
Można pomyśleć, że to to samo, ale różni je od siebie intensywność. Ćwiczenia ogólnorozwojowe pomagają zachować dobrą formę i sprawność ruchową. Pomogą w nich skakanki, hantle i gumy do ćwiczeń. Ćwiczenia wytrzymałościowe z kolei są doskonałe podczas redukcji i spalania tłuszczu. Wzmacniają kondycję i rozwijają mięśnie. Tutaj również doskonale sprawdzi się skakanka, jednak trzeba ją będzie wspomóc. Niezbędne okażą się wszelkiego rodzaju obciążenia na kostki i nadgarstki. Planując poszczególne treningi nie zapominajmy o odpowiednim sprzęcie do ćwiczeń, który pomoże nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę!