Gryfy i sztangi
Gryf (sztanga) do siłowni
Czym jest gryf? Gryf jest prętem ze stali, na który nakładane są ciężary. Swoje zastosowanie znajduje głównie na siłowniach, czy to domowych, czy tych profesjonalnych. W przypadku domowej siłowni dobranie do gryfu odpowiednich obciążeń i ławeczki kulturystycznej sprawia, że w domowym zaciszu zyskujemy siłownię z prawdziwego zdarzenia! Gryfy do siłowni są elementem, bez którego ona praktycznie nie istnieje. Są to przyrządy, które pomagają w walce o lepszą sylwetkę, wzmocnienie mięśni i wytrzymałość organizmu. Gryfy wraz z obciążeniami służą do rozbudowania górnych partii ciała. Na gryf z obu stron zakładane są obciążenia, zabezpieczane specjalnymi śrubami. Gryfy różnią się one między sobą szczególnie długością oraz wagą. Najpopularniejsze spotykane gryfy to gryf prosty i gryf łamany.
Gryf prosty – charakterystyka i ćwiczenia
Gryf prosty, nazywany również potocznie sztangą jest prostym, stalowym elementem (w formie pręta), który w parze z obciążeniami stanowi podstawę ćwiczeń siłowych. Partie, które możemy ćwiczyć z wykorzystaniem gryfu prostego to między innymi plecy, bicepsy i tricepsy, klatka piersiowa oraz nogi. Proste gryfy klasyczne dzielą się na damski oraz męski - różnią się one wagą oraz rozmiarem. Gryf prosty damski waży 15 kg i ma długość 2,1 metra, natomiast gryf prosty męski (zwany także gryfem olimpijskim) - waży 20 kg i mierzy 2,2 metra. W sklepach znajdziemy gryfy proste o różnych wagach i długościach. Z wykorzystaniem prostego gryfu możemy wykonać szereg ćwiczeń, takich jak: ćwiczenia na plecy (tzw. martwy ciąg- podnoszenie ciężaru do wyprostowania pleców przy zgiętych w kolanach nogach), wyciskanie sztangi leżąc, podrzuty i zarzuty sztangi, przysiady z gryfem, treningi bicepsów - szczególnie do zwiększania ich masy i modelowania mięśni ramio
Gryf łamany – charakterystyka i ćwiczenia
Gryf łamany jest prętem wygiętym (kąty 45 i 30 stopni od osi pręta). Szczególnie używany jest do ćwiczenia bicepsów i tricepsów. Sztanga łamana polecana jest osobom rozpoczynającym przygodę z treningami siłowymi, ale także przetrenowanym (lub spędzającym dużo czasu przy klawiaturze) - ponieważ jego konstrukcja odciąża nadgarstki. Gryfy łamane (lekko) pozwalają też ćwiczyć większą liczbę grup mięśni, nie skupiając się na jednej partii. Natomiast gryfy mocno łamane mają już konkretny cel - ćwiczyć konkretną partię, np. tricepsy. Ćwiczenia z wykorzystaniem gryfu łamanego to np. przyciąganie gryfu stojąc (do brody), prostowanie ramion zza głowy (zarówno leżąc, jak i stojąc), uginanie ramion.
Kratownica - gryf na tricepsy
Kratownica to rodzaj gryfu, który zyskał specjalną, oddzielną nazwę. Służy on przede wszystkim do ćwiczenia mięśni tricepsów, jednak możliwe są także inne treningi. Kratownica stanowi niejako urozmaicenie ćwiczeń, ich rodzaj każdy ćwiczący może sobie dobrać samodzielnie - ogranicza nas w tym jedynie wyobraźnia!
Gryf krótki
To nic innego jak pręt służący do złożenia hantli w dowolny sposób (sami dobieramy rodzaj hantli, czy ich wagę). Ćwiczenia z wykorzystaniem hantli są niezliczone, wyćwiczymy dzięki nim tak naprawdę każdą partię mięśni naszego ciała i zwiększymy wytrzymałość i wydolność organizmu.
Gryf – z czego jest wykonany i czy może się złamać?
Najczęściej możemy spotkać gryfy wykonane z chromu, stali hartowanej, ale także z żeliwa i gumy. Tanie modele wykonane z tworzywa sztucznego, które pokryte są stalą hartowaną są lekkie i można je bez problemu przenosić ze sobą (ćwicząc w różnych miejscach).
Gryf wykonany natomiast z mocnego materiału, czyli stali hartowanej oraz chromu, są o wiele cięższe, jednak pozwalają mocno je dociążyć ciężarami. Trenerzy polecają naprzemiennie ćwiczenia z różnymi gryfami. Wybór danego modelu należy uzależnić od własnych potrzeb i planów treningowych ( a także miejsca treningowego!).
Ciekawostką jest, że bardzo trudno gryf złamać. Trzeba mieć jednak na względzie, że ze względu na bezpieczeństwo, gryf który się wygiął, nie powinien być już przez nas używany. Należy pamiętać, że taka sytuacja może się zdarzyć przy naprawdę dużej ilości treningów i dużych obciążeniach.
Ceny gryfów do ćwiczeń na siłowni
Ceny gryfów do ćwiczeń uzależnione są przede wszystkim ich rozmiarem, czyli długością i średnicą drążka oraz przeznaczeniem. Niedrogie gryfy możesz kupić w sklepie internetowym SK Sport, który oferuje sprzęt różnych firm. Są to urządzenia naprawdę dobrej jakości. Za gryf o długości 45 cm i średnicy 30 mm firmy Hop- Sport, zapłacisz tylko 24 zł - niewiele więcej zapłacisz natomiast za gryf o długości 165 cm i średnicy 38 mm firmy Allright, bo tylko 30 zł.