Rolki
Rolki - sport dla wszystkich!
Jazda na rolkach to sport dla wszystkich. Już z momentem roztopienia się śniegu, można założyć na swoje stopy łyżworolki i wybrać się gdziekolwiek: na długą wycieczkę lub nawet do sklepu. Łyżworolki pomagają w rozwoju koordynacji ruchowo-mięśniowej, a także pozwalają na ćwiczenie równowagi. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszej generacji rolek, z dodatkowymi akcesoriami, które poprawiają komfort jazdy. Jakie łyżworolki wybrać? Poniżej znajduje się kilka rad zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.
Łyżworolki a rolki - różnica
Czym różnią się między sobą rolki i łyżworolki? Do najważniejszych cech należą parametry kółek, łożyska, w jakie wyposażony jest sprzęt, płozy oraz same buty, które odpowiadają za komfort jazdy. Najważniejsze, aby łyżworolki były dopasowane do stopy – niewygodna jazda może zrazić wielu sportowców do jazdy na rolkach. Ważny jest też podział ze względu na płeć - inne są łyżworolki damskie, a inne łyżworolki męskie.
Łyżworolki - parametry
Kółka to element, który jest najistotniejszy w łyżworolkach. To właśnie dzięki nim można poruszać się do przodu i pokonywać kolejne odległości. Jakie powinny być „dobre” kółka i na co zwrócić uwagę podczas kupna nowego sprzętu? Ważne są:
- Materiał. Lepszej jakości modele posiadają kółka wykonane z poliuretanu (zapewniają komfort jazdy). Nadal jednak są tworzone łyżworolki, których koła są plastikowe – ich jedyną zaletą jest jednak niska cena.
- Średnica. Oczywiście zależy ona od wzrostu użytkownika danego modelu. Oczywistym jest fakt, że mniejsze kółka znajdują się w rolkach dla dzieci, większe – dla dorosłych. Nie każdy o tym wie, jednak na większych kółkach jeździ się zdecydowanie szybciej. Zaletą mniejszych kół natomiast jest ich większa stabilność oraz zwrotność. W sklepach znaleźć można wymiary średnicy od 47 mm, aż po 110 mm.
- Profil. Od tego zależy głównie szybkość i przyczepność kół do podłoża. Wyróżnia się profile płaskie, okrągłe i ścięte. Płaskie polecane są dla osób, które lubią jazdę spokojną, bowiem jest ona stabilna, a także o dobrej przyczepności. Ścięte profile wybierać powinny osoby, które lubią „zaszaleć”– kółka są mniej stabilne, ale zapewniają osiągnięcie naprawdę zawrotnej szybkości. Profile okrągłe przeznaczone są do jazdy miejskiej: dobrze radzą sobie na licznych zakrętach.
- Twardość. Zasada jest jedna: na kółkach twardych jeździ się zdecydowanie szybciej, jednak co za tym idzie, mają one dużo mniejszą przyczepność do podłoża i gorszą amortyzację. Miękkie koła polecane są głównie osobom, które chcą, aby ich łyżworolki posłużyły na długi okres czasu. Twardość rolek oznaczana jest literką A: najniższe wartości powinny wynosić od A74 do około A101.
Płozy łyżworolek
Płozy to nic innego jak „szyna”, na której znajdują się kółka. To właśnie dzięki nim, są one utrzymywane w stałej linii. Elementem różnicującym płozy jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najczęściej używa się tworzyw sztucznych oraz aluminium.
- Płozy aluminiowe zapewniają lekkość sprzętu, szybszą jazdę oraz co ważne – stabilność. Można wyróżnić płozy aluminiowe tłoczone oraz frezowane, które są zdecydowanie częściej wybierane (oceniane jako bardziej stabilne).
- Płozy zrobione z różnego typu tworzyw sztucznych gwarantują lepszą amortyzację podczas jazdy. Ich zaletą jest także sztywność, która ułatwia jazdę szczególnie początkującym.
Kolejny ważny element łyżworolek...
Wybór łożysk może wielu przyprawić o ból głowy. Ich typy oznaczane są bowiem liczbami i literami, jednak w chwili gdy posiada się małą ściągę, ich rozszyfrowanie wcale nie musi być trudne.
- Najczęściej spotyka się rodzaje łożysk oznaczone symbolami ABCD oraz cyframi 1,3,5,7,9. Im większa wartość cyfry, tym szybsza jazda czeka kupującego.
- Kolejnym modelem oznaczeń łożysk jest dwuliterowy człon SG oraz takimi samymi cyframi.Tutaj także oznaczają one szybkość, natomiast SG tłumaczy, że smarem łyżworolek jest żel silikonowy.
- Łożyska oznaczane przez trzy litery ILQ posiadają mniej kulek – dzięki temu są po prostu mniejsze i lżejsze.
- Na pólkach sklepowych można spotkać także łożyska ceramiczne, które mają lepsze toczenie oraz są dużo lżejsze niż poprzednie modele. Ich wadą jest jednak bardzo wysoka cena – wybierają je najczęściej profesjonaliści.
Jaki but do łyżworolek wybrać?
Buty mają za zadanie głównie stabilizować stopę podczas jazdy, a także zapewniać wentylację powietrza. Niedopasowane buty nie tylko zmniejszą komfort jazdy, ale również ją utrudnią. Może to być szczególne utrudnienie dla początkujących rolkarzy. Należy sprawdzić, czy but jest twardy – tylko to zapewni stabilizację stopy na wysokości kostki. Warto sprawdzić także typ wiązania – wybór łyżworolek z rzepami nie jest dobrym rozwiązaniem nawet dla najmłodszych. Istotne jest także wnętrze łyżworolek, które musi być miękkie. Stopa musi czuć komfort jazdy. Ważne jest także wykonanie wnętrza z oddychającej tkaniny.
Producenci często decydują się na dołączenie tzw. „wyjmowanej skarpety”. To o tyle wygodne rozwiązanie, że rolkarz może po każdej jeździe wyprać wnętrze buta albo chociaż je przewietrzyć. Lepsze modele wyposażone są w specjalną wkładkę Memory Fit, której zadaniem jest zapamiętanie kształtu stopy, co zwiększa komfort każdej jazdy. Jeżeli ktoś chce zakupić rolki dla dzieci, powinien wybrać te z regulowaną długością buta – jak wiadomo stopy dzieci rosną w zawrotnym tempie, więc nie ma sensu co jakiś czas kupować nowych rolek.
Łyżworolki damskie i łyżworolki męskie - czy jest jakaś różnica?
Podział na rolki damskie i rolki męskie istnieje właściwie od niedawna. Wprowadzenie podziału było podyktowane potrzebami, a także anatomia stóp. Nie bez znaczenia jest fakt, że damska i męska stopa różni się w swojej budowie, a dobór wygodnego sprzętu ma kolosalne znaczenie dla wygody użytkowania. Pierwszą rzeczą, która różnicuje łyżworolki damskie i rolki męskie jest rozmiar. Panie mogą wybierać w rozmiarach do 42, panowie - do 48. Druga rzecz to profilowanie podeszwy związane z anatomią stóp. Panowie maja zazwyczaj szersze stopy, stad też podeszwy w męskich łyżworolkach są szersze, a u pań - węższe. Trzecia rzecz - waga. Damskie łyżworolki z zasady są lżejsze. Ostatnia rzecz to design - na rynku dostaniemy ogrom różnorodnych wzorów i kolorów, z których zarówno panowie i panie mogą wybrać satysfakcjonujący i modny sprzęt.
Producenci i ceny – czy to ma znaczenie?
Oczywiście producent nie jest najważniejszym kryterium, jakie powinno się wziąć pod uwagę kupując łyżworolki. Jednak niektóre marki gwarantują tworzenie naprawdę dobrego jakościowo sprzętu. Przez wielu polecane są rolki marek takich jak: Allright, Nils, Spokey, Meteor czy Powerblade. Są to marki, które w swojej ofercie proponują łyżworolki zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Sprzęt ten można kupić już za 95 zł (głównie na wyprzedażach). Ceny w naszym sklepie internetowym zazwyczaj sięgają do 349 zł. Oczywiście najistotniejsze jest, by przed kupnem łyżworolek sprawdzić ich parametry. Udanej jazdy!