Jak rzucać piłką lekarską?

2019-03-25
Jak prawidłowo rzucać piłką lekarską
Rzut piłką lekarską i ćwiczenia z jej wykorzystaniem, zapewniają szereg korzyści obejmujących takie dziedziny jak: kulturystykę, ogólne ćwiczenia rozwojowe (wykonywane już nawet przez małe dzieci w szkole podstawowej), a także rehabilitację. Część osób związanych ze sportem nieco bardziej niż amatorsko – rzut piłka lekarską, wykorzystuje jako swoisty test siły i sprawności mięśniowej. Uniwersalność ćwiczeń z piłka lekarską sprawia, że instruktaż właściwego rzutu piłka lekarską nie należy do łatwych. Trenerzy muszą znać wszystkie opcje ćwiczeń, sposoby włączania ich do różnych programów treningowych, oceniania ich pod kątem testowania kondycji i siły oraz rozumienia przeciwwskazań u osób z kontuzjami.




Podczas rzutu piłka pracuje wiele partii mięśni, dlatego też trasa przemierzona przez piłkę jest swego rodzaju testem siły i sprawności. Ocenie podlega sprawność mięśni grzbietu (prostowniki), mięśnie pośladków , ramion i praktycznie wszystkie mięśnie nóg. Jeśli wynik rzutu piłką jest niezadowalający mimo poprawnej techniki, dzięki odpowiedniej kombinacji ćwiczeń można go poprawić. Świetnie sprawdzą się w takim wypadku ćwiczenia takie jak np. martwy ciąg, zarzut sztangi i hip thurst.







Rzut piłką lekarską - technika

 

 

Część osób może zastanawiać się jak rzucać piłką lekarską, aby ćwiczenie było skuteczne i bezpieczne. Za względu na wszechstronność zastosowania piłki lekarskiej, zazwyczaj uważa się ją za dobry wzmacniacz mięśni kręgosłupa i klatki piersiowej. Jest to całkiem skuteczny sposób na łatwe dodawanie nadprogramowego obciążenia do konwencjonalnych ćwiczeń. Niestety, samo dodanie dodatkowego ciężaru nie zapewni wymiernych efektów.
PIŁKA LEKARSKA Z UCHWYTAMI INSPORTLINE GRAB ME 3 KG


Trening z wykorzystaniem piłki lekarskiej należy traktować jako konkretne narzędzie przeciążeniowe, a nie jako opcję przeciążenia ciała. Jedną z kluczowych zasad rzutu piłka lekarską jest to, że przednia noga zazwyczaj blokuje całą postawę ciała i zapewnia stabilną platformę do przenoszenia energii. Prawidłowy wyrzut piłki lekarskiej to piękna koordynacja całego ciała od stóp w górę, przez kończyny górne i kręgosłup. Statyczne ruchy izometryczne pozwalają na szybkie napięcie się mięśni tułowia - pod warunkiem, że siła nóg pozostaje niezmienna. Aby wydobyć większą siłę wyrzutu, można skupić się bardziej na pozycji. Ważne, żeby nogi blokowały miednicę podczas wyrzutu piłki. Jeśli podczas rzutu, dolna część kręgosłupa i obszar miednicy nie będzie odpowiednio usztywniony, mięśnie tułowia nie będą mogły wykonać odpowiedniej pracy i tym samym zwiększyć siły wyrzutu.

 

 

Jak rzucać piłką lekarską?

 

 

Większość sportowców i trenerów, którzy ćwiczą i uczą rzutu piłką lekarską, może pobierać wiedzę od zawodowych sportowców specjalizujących się w rzucie oszczepem. Technika rzutu piłką lekarska jest bardzo podobna. Szczególnie w zakresie wydobywania siły wyrzutu z odpowiedniej pozycji nóg i koordynacji ciała. Rzut piłką lekarską 2 kg wykonywany dość regularnie, jest także ogólnorozwojowym ćwiczeniem, które wzmacnia spore partie mięśni i wspaniale gimnastykuje stawy. To w główniej mierze od kondycji i sprawności stawów, uzależniona jest prawidłowa technika rzutu. Dzięki ich stabilności, osoba wykonująca rzut piłką nie przeciąża układu mięśniowego – niweluje tym samym ryzyko wystąpienia kontuzji.




PIŁKA LEKARSKA MAXWEL 1011661 SKÓRA 1 KG
Wykonując rzut piłką lekarską, warto skupić się na utrzymaniu jej optymalnej wysokości i utrzymaniu piłki bliżej ciała. Gdy piłka oddalana jest zbyt mocno od ciała, osoba rzucająca automatycznie się pochyla i uniemożliwia sobie tym samym daleki i efektywny rzut. Odcinek lędźwiowy powinien obrócić się, aby rozproszyć siły.


Rzut w tył piłką lekarską

 

 

Piłki lekarskie, dzięki swojej budowie i odpowiedniej masie, która można dobrać w zależności od potrzeb i możliwości, idealnie nadają się do ćwiczeń rzutu. Trening z wykorzystaniem obciążenia jakim jest piłka lekarska, w znacznym stopniu pomaga rozwijać siłę mięśni i wytrzymałość. Rzut w tył piłką lekarską jest częstym ćwiczeniem lekkoatletycznym wykorzystywane jest już w szkołach podstawowych na zajęciach z wychowania fizycznego. Dzieci, aby sprawdzić swoją siłę, rzucają zazwyczaj piłką o wadze 1 kg. Tego rodzaju test siły jest bardzo wymierny i chętnie wykorzystywany w większości dyscyplin sportowych. Rzut w tył odbywa się podobnie jak tradycyjny rzut piłką z tym, że ruch rąk wykonywany jest odwrotnie, pod katem 45 stopni za głowę. Można go wykonać również zza boku. Warto zwracać uwagę na kierunek wyrzutu piłki – nie można jej kierować ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko.

Piłka lekarska to doskonały przedmiot, który można wykorzystać do ćwiczeń wykonywanych w domu. Jej podnoszenie i opuszczanie, zataczanie ciałem kolistymi ruchami z takim obciążeniem jest świetną alternatywą domowej rehabilitacji dla osób starszych i pragnących poprawić swoja motorykę. Piłka lekarska o wadze 2 kg jest jedna z lżejszych i bardzo odpowiednią do statecznych ćwiczeń domowych, ukierunkowanych na wzmocnienie mięśni kręgosłupa i poprawę zdrowia stawów. Zatem piłka lekarska, oprócz dobrego narzędzia testującego siłkę mięśni, jest ciekawym produktem ogólnorozwojowym.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3414 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-18
Wszystko w najlepszym porządku.
2024-12-12
Polecam
pixel