Jak jeździć na łyżwach?

2019-12-31
Jak jeździć na łyżwach?



Jazda na łyżwach to świetny pomysł na utrzymanie formy zimową porą. Wiele osób jest jednak przerażonych na samą myśl o tym, że będą musieli wejść na lód i to na wąskich i cienkich płozach. Nie ma się jednak czego bać, to wcale nie jest taki trudne. Jak nauczyć się jazdy na łyżwach? Oto kilka porad dla początkujących!



Jak nauczyć się jeździć na łyżwach? Porady dla początkujących

 

Pierwsze kroki na lodowisku to spore wyzwanie nawet dla osób, które są ze sportem za pan brat. Na samym początku odradzamy zakupu swojego kompletu łyżew. Nie są to małe koszty, a nie wiadomo, czy sport ten przypadnie nam do gustu. Przy lodowiskach pracują wypożyczalnie, które za kilka złotych udostępnią nam sprzęt.

 

Jak nauczyć się jazdy na łyżwach - czynności przed wejściem na lód

 

Zanim wejdziemy na lód, musimy dobrze się przygotować. Jeszcze przed ubraniem łyżew warto wykonać krótką rozgrzewkę złożoną z podskoków i wymachów ramionami. Pozwoli nam to wstępnie rozruszać mięśnie, by uniknąć ewentualnych kontuzji. Buty wiążemy mocno, tak by kostka nie mogła się swobodnie poruszać. Wszystko musi trzymać się jak najlepiej, bo o skręcenia wcale nie trudno. Przydadzą się także grube rękawice, gdyż trzeba liczyć się z tym, że na początku przytrafi nam się kilka upadków, a to właśnie dłonie najbardziej cierpią w kontakcie z lodem. Jeśli boimy się stłuczeń lub gdy uczymy jeździć dzieci, warto rozważyć skorzystanie z ochraniaczy na łokcie, nadgarstki i kolana.

 

Nauka jazdy na łyżwach - pierwsze kroki

 

ŁYŻWY HOKEJOWE SMJ SPORT ONTARIOŁYŻWY HOKEJOWE SMJ SPORT ONTARIO-sprawdź

 

No dobrze. Jesteśmy gotowi, pora wejść na lód. Na samym początku nie warto silić się na jazdę. Po prostu trzeba wejść i spróbować utrzymać się na łyżwach. Gdy zapanujemy już nad utrzymaniem balansu na cienkich płozach, możemy powoli próbować uczyć się przemieszczania do przodu, hamowania oraz upadków. Niezwykle istotna jest pozycja. Nogi powinny być lekko ugięte i rozstawione nieco szerzej niż gdybyśmy chodzili. Na początku nie ma co próbować jeździć jak profesjonalista. Naszym zadaniem jest przeżyć. Sama technika nie jest na razie aż tak istotna. Musimy wyczuć swoje ciało i nauczyć się utrzymywać równowagę. Wszystko inne przyjdzie z czasem.

 

Jak jeździć na łyżwach - technika jazdy

 

Jazda na łyżwach polega na ślizgu zewnętrzną krawędzią płozy łyżwy znajdującej się z przodu, odpychając się wewnętrzną krawędzią nogi tylnej. Na początku polega to głównie na odpowiednim przenoszeniu ciężaru ciała z lewa na prawo. Powinniśmy być rozluźnieni, lekko pochyleni do przodu. Jeśli chcemy przyspieszyć, pochylamy się bardziej, zwolnić - wystarczy, że wyprostujemy kolana i tułów. Musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później natrafimy na sytuację, w której zwalnianie nie wystarczy i trzeba będzie przyhamować. Nie ma sensu odkładać nauki tej niezbędnej techniki w nieskończoność, najlepiej zabrać się za nią w momencie, gdy poczujemy się pewnie i będziemy sprawnie poruszać się do przodu. t trudne, gdyż wymaga od nas podniesienia jednej z łyżew i umieszczenia jej prostopadle do kierunku jazdy za łyżwą prowadzącą, przy jednoczesnym obniżeniu środka ciężkości ciała. Zakręty najlepiej pokonywać na jodełkę (czyli w sposób, w jaki poruszamy się do przodu), a dopiero po pewnym czasie wprowadzać technikę znaną z zawodów łyżwiarstwa szybkiego, czyli przekładanie łyżew. Dlaczego? Taki sposób brania zakrętów wymaga nabrania sporej prędkości, co może być niebezpieczne, gdy dopiero zaczynamy. Skoro wiemy już, jak jeździć na łyżwach, zobaczmy też jak upadać. Jest to wiedza, którą powinien zdobyć każdy.

 

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach - bezpieczne upadanie

 

Nauka upadania to jedno z najważniejszych szkoleń, które musimy odbyć. Szczególnie uważać powinniśmy na głowę, łokcie i nadgarstki oraz pośladki, które co prawda ciężko uszkodzić, ale potencjalne upadki są niezwykle bolesne. W momencie, gdy zaczynamy tracić równowagę, powinniśmy nauczyć się odruchowo chronić te części ciała, przyciągając brodę i dłonie do klatki piersiowej. Ciało powinno być rozluźnione, a kolana najlepiej jak najbardziej ugiąć, by upaść na ziemię z jak najmniejszej wysokości, a nie huknąć o nią z rozmachem. W miarę możliwości należy starać się lądować miękko na pośladkach lub na boku tułowia.






ŁYŻWY FIGUROWE SMJ SPORT GRACEŁYŻWY FIGUROWE SMJ SPORT GRACE-sprawdź

 

Jak jeździć na łyżwach w lecie?



Jeżdżenie na łyżwach to typowo zimowy sport, ale w obecnych czasach nie ma problemu, by uprawiać go także wtedy, gdy temperatury znacznie przekraczają zero. Jak jeździć na łyżwach w lecie? To proste. Możemy skorzystać z krytych lodowisk lub przenieść się na rolki. Schemat poruszania się jest bardzo podobny w obu tych sportach i choć to nie to samo, to nauka jazdy na rolkach znacząco pomoże nam w rozwoju naszych umiejętności na łyżwach. Jeśli mamy ochotę pójść w zimie na łyżwy, a trafiliśmy na ten artykuł w czerwcu, nic straconego. Wystarczy tylko założyć rolki i ruszyć przed siebie, a możemy być pewni, że na lodzie pójdzie nam dużo lepiej, niż gdybyśmy nigdy nie próbowali. No dobrze, wystarczy! Wiemy już jak nauczyć się jeździć na łyżwach, więc teraz pora na praktykę. Powodzenia!
Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 3390 opinii
pixel