ABC halówek: wszystko, co powinieneś wiedzieć o butach halowych

2018-05-11

Jak dobrać odpowiednie halówki?

Dobór halówek to nie lada wyzwanie. Piłka halowa – zwana również futsalem – to widowiskowa i niezwykle dynamiczna gra, która jest szczególnie wymagająca dla obuwia. Jakie halówki dobrać, by służyły nam długo i skutecznie? Zdecydować się na skórzaną czy syntetyczną cholewę? Jaki rodzaj wyściółki zapewni odpowiedni komfort podczas rozgrywki i jak dobrać odpowiednie halówki do kształtu stóp? Sprawdźmy.

Przed podjęciem zakupowej decyzji należy odpowiedzieć sobie na kilka kwestii, które pozwolą ograniczyć wybór spośród dziesiątek dostępnych modeli. Dobór obuwia powinien być sprawą mocno indywidualną. Halówki składają się z trzech podstawowych elementów: cholewy, wyściółki i podeszwy. To od nich zależny jest komfort rozgrywki.

Cholewka – najważniejsza część buta

BUTY HALOWE JOMA TOP FLEX 801Cholewa halówek odpowiada nie tylko za ich wygląd. Jeśli Twoja stopa łatwo dopasowuje się do nowych butów i nie zależy Ci na maksymalnym wyczuciu piłki, wówczas warto postawić na cholewę z materiałów syntetycznych. Do jej zalet należy doliczyć również łatwiejsze utrzymanie w czystości.

Cholewa skórzana zapewnia maksymalne wyczucie piłki i doskonałe dopasowanie do nogi, które nastąpi po paru meczach. Buty skórzane wymagają rozchodzenia, jednak odwdzięczą się niezrównaną wygodą noszenia. Na rynku znajdziemy również halówki wykonane z materiałów tekstylnych. Zapewniają one dobrą wentylację, jednak ich konstrukcja obniża komfort gry i sprawia, że łatwo będzie je uszkodzić.


Halówki Joma Top Flex 801 - kliknij i sprawdź cenę

Wyściółka – dba o komfort Twojej stopy

Wyściółka butów halowych powinna być wygodna, a także zapewniać stopie możliwość oddychania oraz termowentylacji. Poza tym wyściółka buta dba o stabilność stopy.Najstabilniejsze i higieniczne wyściółki wykonywane są ze skóry syntetycznej. Niemniej jednak wytrzymalszymi mogą okazać się te wykonane ze skóry naturalnej.

Podeszwa – amortyzuje i dba o przyczepność

Wyróżniamy podeszwę środkową i zewnętrzną. Ta pierwsza odpowiada za amortyzowanie nogi i odpowiednią sprężystość butów. Twarda hala wymaga, by podeszwa środkowa zapewniała dużą amortyzację i sprężystość, tym samym oferując odpowiedni komfort rozgrywki. Podeszwa zewnętrzna halówek wykonywana jest najczęściej z odpowiedniej mieszanki gumy. Od podeszwy zewnętrznej zależy przyczepność butów do parkietu.

Buty do futsalu rządzą się nieco innymi prawami. Muszą być one dopasowywane na styk, ponieważ lepsze serie halówek wyposażane są w specjalne technologie stabilizujące staw skokowy oraz śródstopie.

Należy pamiętać o tym, że halówki służą do poruszania się wyłącznie po parkiecie lub po wnętrzach budynków. Chodzenie w nich poza budynkami może skutkować uszkodzeniem ich podeszwy.

Co zrobić, żeby halówki się nie ślizgały?

BUTY HALOWE JOMA MAXIMA 803Ślizganie się halówek na parkiecie może wiązać się z trzema czynnikami. Są to:

  • brudny parkiet,

  • starta podeszwa butów,

  • buty słabej jakości.

By zminimalizować ślizganie się butów, należy w pierwszej kolejności zweryfikować, czy parkiet, na którym rozgrywane są mecze, jest odpowiednio czysty. Warto go zamieść oraz umyć specjalnym środkiem do parkietów. Kolejnym krokiem, który pozwoli wyeliminować śliskość podeszwy, jest jej dokładne umycie w czystej, ciepłej wodzie lub w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Tylko czysta podeszwa oraz czysty parkiet zapewnią odpowiednie tarcie.





                                                                                                                                Sprawdź naszą ofertę na buty halowe - SK-Sport



Jeśli i to nie pomoże, warto rozejrzeć się za lepszej jakości butami wyposażonymi w podeszwy o odpowiedniej mieszance gumowej lub kauczukowej. Niektórzy profesjonalni gracze stosują dodatkowe żywice lub inne środki wzmagające tarcie podeszwy.

Co zrobić, żeby halówki nie śmierdziały?

Początkowo należy ustalić, co jest przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu w halówkach. Istnieją dwa powody, które sprawiają, że buty do futsalu (oraz inne obuwie sportowe) wydziela nieprzyjemny zapach: słaba wentylacja i wykonanie z kiepskiej jakości materiałów oraz nadmierne pocenie się stóp.

O ile z jakością materiałów obuwia nic nie zrobimy, o tyle istnieje kilka sposobów, które pozwolą zatuszować przykry zapach. Są to:

  • wchłonięcie zapachu przez torebkę herbaty,

  • umieszczenie w bucie kawałków węgla drzewnego lub kociego żwirku w materiałowym woreczku, który zaabsorbuje zapach i wilgoć,

  • zainwestowanie we wkładkę do buta z aktywnym węglem,

  • wtarcie we wnętrze buta sody oczyszczonej, która usunie zapach i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii.

Jak czyścić halówki?

Halówki należy czyścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tylko czysta podeszwa zapewni odpowiednie przyleganie buta do parkietu. Należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi czyszczenia butów, które znajdują się na metce i prać je zgodnie z zaleceniami. Podeszwa halówek powinna być myta w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych środków czyszczących (np. płynu do naczyń) minimum co drugi mecz.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3298 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-20
Polecam
2024-10-16
Super obsługa.
pixel